Can Sarvan’ın Biyografi ve Filmografisi

İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okudu; mezun olmadı. Moskova’da çalıştığı yıllarda film çekmeye karar verdi. Türkiye’ye 2000 yılında döndü ve TRT’nin açtığı ‘Genç Sinemacılar Projesi’ne seçilerek ilk kısa filmi, ‘Makyaj’ı çekti.

İstanbul’da, FUQ (Sıkça Sorulmayan Sorular) adında bir dergi çıkardı. 2003 başında Kıbrıs’a yerleşti. Yerel TV kanalları için ‘Sıkça Sorulmayan Sorular’, ‘Bağımsız Masa’ ve ‘Passatempo’ programlarını yaptı. Passatempo Dergisi’ni yayına hazırladı. Makaleleri ve röportajları birçok gazete ve dergilerde yayımlandı. Halen Kıbrıs Gazetesi köşe yazarıdır.

İki toplumlu kısa film, ‘Nar Yarası’nı Ocak 2007’de çekti, Mart’ta tamamladı. 2008’de ‘Denizbozan’ adında bir kısa film ve ‘Tarihin Hızlandırıldığı Ada’ belgeselini yaptı. Filmleri Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs, Türkiye ve Avrupa’da gösterildi. Şu anda Lefkoşa, Surlariçi bölgesine yönelik bir belgesel çekme hazırlığındadır.

Uluslararası Manifesta Vakfı (IFM) tarafından organize edilen Avrupa Çağdaş Sanat Bienali Manifesta 6’ya Kuzey Kıbrıs’tan seçilen 4 sanatçıdan biridir. Fakat Kıbrıs Sorunu ile ilişkili nedenlerden ötürü Manifesta 6 son dakikada iptal edilmiştir.

Bağımsız bir sinemacı olarak daha fazla bağımsız filmler çekebilmek için tasarım, video ve yazılım alanında profesyonel faaliyetlerini sürdürmektedir. İktidara bağlı kuruluşlardan ve uluslararası film kurumlarından destek almamaktadır.